Internet to wyjątkowe osiągnięcie obecnego stulecia. Skuteczne tworzenie serwisów www pozwala użytkownikom załatwiać wiele spraw online czy komunikować się z bliskimi. Niestety, nie wszyscy użytkownicy Internetu mogą łatwo proszuać się po sieci internetowej. Unia Europejska ma na to odpowiedź – od 2025 zacznie obowiązywać Europejski Akt Dostępności, zrównujący szanse i możliwości obywateli sojuszu. Co na to świat marketingu cyfrowego? Czy tworzenie stron www może być dostępne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Europejski Akt Dostępności a tworzenie stron www
Europejski Akt Dostępności, czyli European Accesibility Act (EAA), to przełomowe prawo unijne, które ma na celu zwiększenie dostępności produktów i usług cyfrowych dla osób z niepełnosprawnością lub ograniczonymi możliwościami technicznymi. Chodzi o to, aby każda osoba, niezależnie od poziomu swojej sprawności psychofizycznej, mogła na równych zasadach korzystać z rynku.
Nowe zasady EAA: dostępne tworzenie serwisów www
Dyrektywa unijna EAA zakłada rozszerzenie zakresu podmiotów objętych regulacjami prawnymi ws. dostępności. Co to oznacza? Obecnie, na mocy Ustawy o Dostępności, tylko sektor publiczny jest zobowiązany do wprowadzania rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Europejski Akt Dostępności zobowiązuje podmioty prywatne, takie jak banki, linie lotnicze, czy korporacje, do dostosowania swoich usługi i produktów do założeń dyrektywy.
Akt precyzyjnie określa, jakie standardy muszą spełnić strony internetowe, aplikacje mobilne oraz urządzenia elektroniczne. Dzięki nowym przepisom, tworzenie stron www zgodnie z nowymi przepisami pozwoli osobom z niepełnosprawnościami uczestniczyć w rynku i korzystać z usług, które dotychczas nie były dla nich dostępne. Jednocześnie, producenci będą zmuszeni do tworzenia bardziej przyjaznych i intuicyjnych produktów, a także inwestycji w dostosowanie swoich usług do nowych wymogów.
Nowa dyrektywa: konsekwencje prawne oraz terminy
Europejski Akt Dostępności zakłada sankcje za niedostosowanie się do jego założeń. Firmy, które nie będą stosować nowych przepisów mogą spodziewać się konsekwencji prawnych, m.in. takich, jak kary finansowe. Akt przewiduje również wprowadzenie mechanizmów ułatwiających użytkownikom zgłaszanie przypadków niedostępności cyfrowej.
Prawo wynikające z dyrektywy zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Od tego momentu wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do realizacji jej założeń, a konsumenci będą mogli zgłaszać nieprawidłowości wynikające z braku dostępności produktu lub usługi. Tym bardziej, jako przedstawiciele branży musimy zadbać o to, aby tworzenie stron www odbywało się na nowych zasadach zgodnych z prawem. Wydaje się, że mamy jeszcze dużo czasu na implementację nowych przepisów, ale należy pamiętać że dostosowanie istniejącej strony www bądź zbudowanie nowej powinno zacząć się już teraz. Przy skompikowanych stronach internetowych potrzebne będzie co najmniej kilka miesięcy na wdrożenie modyfikacji lub zbudowanie nowego serwisu.
Cztery filary dostępności: nowoczesne tworzenie stron www
Dlaczego świat marketingu cyfrowego musi wdrażać rozwiązania technologiczne zwiększające dostępność? Tworzenie serwisów www to nie tylko poprawa widoczności klienta, usługi, czy produktu, ale także promocja w wyszukiwarce. Choć dyrektywa EAA jeszcze nie obowiązuje, Algorytmy Google już teraz faworyzują witryny dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub ograniczonymi możliwościami technicznymi.
Naszym zdaniem, ta sytuacja będzie ulegać zmianie, a algorytmy będą coraz lepiej dostosowane do założeń dyrektywy. Dlatego, warto wdrażać założenia określone przez Web Content Accesibility Guidelines (tzw. WCAG 2.2), które określają cztery podstawowe zasady determinujące tworzenie stron www. Według WCAG 2.2, strony internetowe muszą być: postrzegalne, funkcjonalne, zrozumiałe i solidne. Jak to zrobić? Odpowiadamy poniżej!
1. Postrzegalność
Przede wszystkim, dostępna strona www musi być przejrzysta. Użytkownicy stron www powinni mieć możliwość korzystania z niej za pomocą dostępnych zmysłów. Możesz to zrobić zarówno za pomocą rozwiązań z obszaru UX, jak i optymalizacji SEO. Dostępne tworzenie stron www powinno zakładać punkty poniżej.
- Projekt lay-out’u o wysokim kontraście w którym tekst musi być widoczny i czytelny. Dlatego warto rozważyć na przykład rezygnację z palety różnych odcieni tego samego koloru. Zadbaj także o czytelność tekstu zwiększonego o 100, czy 200 procent. Nie każda czcionka będzie wystarczająco czytelna!
- Funkcje ułatwiające odbiór witryny: mogą to być np. alt-teksty dla treści wizualnych, opisy alternatywne, transkrypcje do materiałów audiowizualnych, napisy do filmów czy audiodeskrypcje.
- Przejrzysta struktura witryny, gdzie już na poziomie projektowania strony należy zachować logiczną sktukturę serwisu. Zaprojektuj odpowiednią strukturę drzewa, zanim sięgniesz po system CMS na którym stanie serwis www. Wprowadź nagłówki, punktory oraz listy. Zdefiniuj prawidłowo relacje między treścią, dodając znaczniki dla każdej funkcji.
2. Funkcjonalność
Skuteczne tworzenie serwisów www zgodnie ze standardami dostępności, to także zwiększanie ich funkcjonalności. Niektórzy użytkownicy używają do nawigacji na stronie samej klawiatury albo samej myszy, inni robią to za pomocą komend głosowych, a jeszcze inni obsługują dotykowo. Dostępne strony internetowe powinny zachować poniższe elementy.
- Funkcja alternatywnego używania strony, np. za pomocą klawiatury. Możesz to zrobić za pomocą wprowadzenia odpowiedniej nawigacji po stronie. Należy także wprowadzić możliwość edycji lub wyłączenia skrótów klawiszowych. Dodaj fokus, czyli podkreślenie widoczności elementu za pomocą klawiatury. Zwróć uwagę na sposób obsługi strony z poziomu gestów na ekranie dotykowym i uprość je.
- Przyjazne elementy dynamiczne mogą oznaczać na przykład rezygnację z migających treści, które rozpraszają użytkownika. Wprowadź możliwość wyłączenia ruchomych elementów strony lub dodaj opcję odtwarzania, która pozwala je zatrzymać.
- Czytelne i użyteczne elementy struktury strony to na przykład umieszczenie tytułów treści, które są adekwatne i zrozumiałe. Dodaj nagłówki jasno opisujące treść akapitów oraz etykiety o klarownych komendach. Zadbaj także o opisanie linków i miejsc, do których te prowadzą. Wprowadź funkcję szybkiego przechodzenia do treści oraz pełną responsywność witryny (tzw. RWD - dostosowanie stron do różnych rozdzielczości/ekranów na jakich dana wiryna może być wyświetlona).
3. Zrozumiałość
Często piszemy o tym w naszych artykułach o SEO copwritingu, ponieważ jasne komunikaty tekstowe to podstawa sukcesu w procesie, jakim jest tworzenie serwisów www. Klarowna komunikacja marki, produktu i usługi, także na poziomie tekstu, ułatwia dostęp wszystkim użytkownikom sieci. Podczas przygotowania contentu, zwróć uwagę na poniższe askpekty.
- Klarowne i proste treści tekstowe oznaczają tworzenie tekstów na stronę internetową językiem, który jest zrozumiały. Unikaj trudnych i niepotrzebnych słów oraz żargonu branżowego. Stosuj go tylko tam, gdzie jest niezbędny. Wyjaśniaj skróty, czy akronimy oraz bardziej skomplikowane sformułowania. Tutaj pisaliśmy o tym więcej.
- Spójny projekt wizualny i techniczny stawia na minimalizm oraz jasną komunikację marki. Dlatego nie komplikuj niepotrzebnie treści wizualnych. Zadbaj o konsekwencję w projektowaniu, a także wprowadź odpowiednie działanie elementów na wszystkich podstronach witryny.
- Formularze łatwe w obsłudze – powinny być przejrzyste, widoczne oraz uwzględniać zrozumiałe komunikaty etykiet w polach formularzy. Umieść komunikaty o błędach, które są dostępne i prawidłowo się wyświetlają. Na stronie powinien być także formularz pozwalający użytkownikom zgłosić swoje uwagi do poszczególnych elementów witryny!
4. Solidność
Zasada solidności jest nazywana także „kompatybilnością”. Zakłada, że użytkownicy muszą mieć równy dostęp do witryny bez względu na urządzenia i funkcje z jakich korzystają. Tworzenie stron www powinno być ukierunkowane na prawidłowe wyświetlanie zarówno w przeglądarkach internetowych, jak i czytnikach ekranów.
- Prawidłowy projekt techniczny oznacza, że kod strony powinien być zgodny ze standardem HTML. Zadbaj o to, aby usunąć błędy, dodaj odpowiednie elementy znaczników początkowych i końcowych. Zagnieżdżaj elementy wg ich specyfikacji, nie duplikuj atrybutów i zatroszcz się o unikalne ID.
- Zgodność z technologiami asystującymi to sprawdzenie, czy komunikaty o statusie/stanie witryny są dostępne dla użytkowników, którzy używają cyfrowej asysty. Wprowadź na stronie możliwość raportowania przez technologie asystujące.
Warto podkreślić, że WCAG 2.2 określa poziom dostępności od A (podstawowy) do AAA (najwyższy). Dlatego, nie musisz wdrażać od razu pełnej dostępności swojej witryny. Pamiętaj, że tworzenie serwisów www to kompleksowy proces, w trakcie którego możesz poprawiać i przebudowywać stronę. Jeśli masz ograniczony fundusz, zacznij chociaż od podstaw!
Dlaczego warto postawić na tworzenie serwisów www zgodnych z EAA?
Dostępne tworzenie stron www to sukces biznesowy
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, algorytmy Google dostosowują się do założeń unijnej dyrektywy o dostępności. Warto o tym pamiętać, bo ich rola w budowaniu widoczności witryny w wyszukiwarce jest ogromna. Jeśli chcesz, aby strona www wyświetlała się poprawnie w rankingu wyszukiwarki, wybierz dostępność i rozszerz swoją grupę docelową. Znaczna część wymienionych rozwiązań technologicznych z obszaru optymalizacji dostępnościowej to element procesu optymalizacji SEO. Krótko mówiąc, na dostępności zyskują wszyscy!
W wielu przypadkach, osoby z niepełnosprawnościami, czy wykluczone technologicznie, to grupy konsumenckie wykluczone z rynkowego obiegu. Jesteśmy pewni, że niektóre produkty lub usługi mogłyby do nich dotrzeć, gdyby proces uzyskiwania informacji na ich temat był łatwiejszy. Firmy, które chętnie inwestują w dostępność, budują swój profesjonalny wizerunek oraz troszczą się o swoich klientów.
Profesjonalne tworzenie stron www sprzyja różnorodności społecznej
Wbrew pozorom Europejski Akt Dostępności to rozwiązanie, które poprawi komfort wszystkich użytkowników sieci internetowej. Jednocześnie skuteczniej włączy w jej zakres osoby o ograniczonej sprawności. Jako przedstawiciele branży marketingu internetowego jesteśmy w stanie budować świat dostępny dla różnorodnych grup społecznych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym
Tworzenie stron www według zasad WCAG 2.2 zwiększy dostępność internetową dla osób z niepełnosprawnościami, seniorom, czy grupom, których uczestnictwo w życiu społecznym jest ograniczone. Im szybszy rozwój technologii cyfrowych, tym wzrasta poziom wykluczenia cyfrowego. Dlatego, powinniśmy przeciwdziałać temu już dziś! Dzięki szybkiej reakcji, zadbamy o to, aby dostępny Internet był czymś oczywistym!
Wybierz tworzenie stron www z Agencją Interaktywną Quality Factor
Profesjonalne tworzenie stron www to nie tylko usługa, ale przede wszystkim nasza misja. Jeśli chcesz, aby strona internetowa odpowiadała na potrzeby różnorodnych grup społecznych, to skontaktuj się z naszą agencją.
Chętnie pomożemy zaprojektować stronę internetową, która wyróżnia się widocznością, jakością oraz dostępnością wg najnowszych standardów.